У попередніх матеріалах ми розповідали про засоби народної медицини, що їх застосовували наші волинські предки у минулому столітті. Сьогодні, на продовження теми, пропонуємо кілька зауваг про засоби лікування зубного болю.
Тексти, як завжди, подаємо оригінальною говіркою волинських старожилів.
***
В. Ковальчук, 1940 р. н. із Сукачів на Старовижівщині переповідала цікаве заклинання:
«Місяцю-князю, є в тебе тре брати за горами, за морами й за лісами. Оне п’ють, і їдять, їм негди зуби ни болять. Хай буде й мині так (чи там, кому говориш, то ім’я називаїш)».
Тут і далі – світлини волинян минулого століття. volynnews.com
У Дольську Турійського району рекомендували поклонитися низько місяцеві, перехреститися і проказати три рази:
«Молодик, молодичок, в тебе золотий рижок. Ти був на тому світі? Ти бачив (назвати ім’я) померлого родича? У нього зуби не боліли? Хай і в раба Божого (ім’я) теж зуби не болять. На віки вічні. Амінь!».
«Мисяць на небі, заєць в полі, риба в морі. Коли вони зійдуцця всі разом, тоді у раба Божого (ім’я) зуби заболять. Амінь!».
Мешканці Забужжя на Любомльщині так само зверталися до світила:
«Місяцю, місяцю, де те гуляв? – За гурамі, за лісамі, там, де мертві ліжать. Їх зроду зубі ни булять, хай і в мене ни булять».
У Мовниках Іваничівського району приповідали:
«Ішло два брати каминь кусати. То ни камінь, то ни гризь – плюнь і вступись».
Джерело: Григорій Аркушин. «Всього на світи хватає…» (фольклор, звичаї та обряди Західного Полісся у діалектологічних записах): [вибране]. – Луцьк, 2015. – С. 208.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.