Луцькі римо-католики претендують на органний зал у Рівному
Римо-католицька церква хоче повернути собі костел у Рівному на Соборній, в якому нині — органний зал Рівненської обласної філармонії.
Отець Тадеуш під час виступу в облраді
Будівля, зведена у 1897 році, до 50-х років минулого століття була костелом Святого Антонія. Потім радянська влада частину зруйнувала, зокрема барокові шпилі, і відкрила там кінотеатр, а у 80-х — органний зал. Оскільки філармонія є комунальним закладом обласної ради, римо-католики звернулися саме до депутатів з проханням повернути їм храм.
Цього понеділка у Рівне приїздив представник Луцької дієзії РКЦ отець Тадеуш, який є настоятелем храму у Ковелі. Депутати на комунальній комісії, перед якими виступив отець, вирішили, що розібратися у питанні, перш за все, має облдержадміністрація та колектив філармонії.
До слова, католицька громада Рівного має свій храм — на перетині Дубенської та Соборної. Втім, архітектурна цінність костелу, в якому нині органний зал, значно вища. До речі, коли костел Святого Антонія побудували у Рівному, у ньому був один із найкращих органів у Європі, проте за часів СРСР його знищили. Той, який у будівлі нині, уже встановлювала філармонія.
Отець Тадеуш, настоятель храму Святої Анни у Ковелі:
— Ми маємо офіційні документи із архіву, в яких йдеться, що останнє богослужіння у храмі Святого Антонія у Рівному було у 1960 році. Ми не претендуємо на чуже, лише просимо повернути відібраний радянською владою храм римо-католикам, щоб туди знову приходили на молебень та послухати органну музику мешканці Рівного. Маємо добродіїв, які матеріально нас підтримують, тому ми змогли б відновити храм як зовні, так і всередині, співпрацюючи при цьому з державними структурами.
Нині філармонія проводить 5-7 заходів на місяць, а в інший час будівля простоює. Ми хочемо відчинити двері храму для духовних потреб людей, щоб вони могли щодня туди приходити, хочемо співпрацювати з молоддю. Тим паче, що храм — це не місце для співів і танців, це місце для молитви. Католицька церква дозволяє слухати концерти органа у храмах, проводити конференції.
Звернулися тільки тепер, бо у державі змінився вектор влади. За президентства Януковича ми б не змогли отримати згоду. Ми прийшли спершу до обласної ради, бо не хочемо витрачати зайвий час і кошти на суди, але знаємо, що в Україні вже були подібні справи і суди ставали на сторону церкви, повертаючи відібрані за часів СРСР храми. Так, будуть незручності для філармонії, але ж першопочатково костел будували не для цього. Обласна рада має знайти інше приміщення.
Микола Драганчук, голова Рівненської обласної ради:
— Депутати прийматимуть рішення, коли отримають думку облдержадміністрації та колективу філармонії, визначать плюси та мінуси передачі будівлі. Щодо моєї особистої думки, то я наполягатиму, що будівля повинна залишитися у комунальній власності обласної ради і щоб там і надалі був органний зал, бо за філармонією стоїть колектив. Не звільняти ж людей і закривати філармонію, а знайти нове приміщення буде нині складно.
До слова, директор обласної філармонії Микола Орешко коментувати ситуацію відмовився. Зазначив лише, що між поляками та українцями — дружні стосунки, а позицію свою він висловить тільки на прес-конференції разом із представниками української та польської громад.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.