Мешканці Луцька, які не жарт стурбовані знищенням зелених насаджень, зібралися діяти. Містяни створили ініціативну групу, до складу якої увійшли юристи, екологи, геологи, фахівці лісогосподарської галузі тощо. Людей об’єднує мета не дозволити міській владі нищити дерева.
Так, цього року у Луцьку за зелені насадження триває справжня «війна». Нагадаємо, минулого тижня комунальники зрізали цілком здорові дерева на вулиці Лесі Українки. Мотивували вони це тим, що має відбутися реконструкція вулиці, а для цього її треба зачистити від зелених насаджень. У дворах, які ремонтуються – також скандали. Плодові дерева, які мешканці висаджували, заради нового асфальту – вирубували.
Вчора, 07 липня, у Луцьку на «вирізаному сквері» по вулиці Лесі Українки зібралося більше десятка лучан, не байдужих до проблеми кронування дерев у місті.
Краєзнавець Ігор Левчук, розповів присутнім про критичні масштаби так званої «чистки» у місті. З його слів, обліку деревини у місті як такого не існує. Адже в ідеалі, кожних п'ять років повинна проводитись інвентаризація насаджень спеціальними підприємствами, з відповідними дозволами та ліцензіями, які повинні давати оцінку відновлюваної вартості, їхньому стану тощо. Нічого подібного міська влада не робить.
Люди бідкалися, мовляв, допроситися, щоб міська рада прислала комунальників, аби зрізати дійсно аварійні дерева, повалені бурею у них в дворах, - практично неможливо, оскільки потрібно збирати комісію, піднімати питання на сесії. А як вирізати проспект Волі – нічого, виявляється, не треба.
«У Луцьку вже зараз прийнято рішення про зрізання 320 дерев на вулиці Данила Галицького, 150 дерев на вулиці Рівненській, 230 дерев по проспекті Волі, 17 дерев зріжуть за кінотеатром Промінь. І це лише те, що загальновідомо», – роз’яснює проблему Ігор Левчук.
Так, у травні цього року до голови фракції «УКРОП» в міськраді Ігоря Поліщука звернулися представники громадської організації «Охорона природи Волині», які обурені способом та масштабами кронування дерев у місті. Зі слів активістів, внаслідок кронування дерев у Луцьку від них залишаються лише «голі» стовбури, що радше нагадують химер. Такі дії призводить не лише до того, що насадження мають неестетичний вигляд, а й втрачають ще й практичну та екологічну функції.
Окремою темою обговорення містян були тіньові схеми використання зрізаних дерев, гілок та пиломатеріалів. Люди переконані, що комунальне підприємство «Парки і сквери міста Луцька» не випадково заплуталось при вказанні точної кількості зрізаної деревини при кронуванні. Зі слів містян, деревина була вивезена на пилорами до підприємців, наближених до міської влади.
Як повідомляло Інформаційне агентство Волинські Новини, КП «Парки та сквери міста Луцька» надало інформацію, що в результаті глибокого кронування 367 дерев отримали 5,6 метра кубічних гілок (приблизно 1 вантажний автомобіль), і не пояснили цю цифру у відповіді на відповідний запит голови фракції «УКРОП» в міськраді Ігоря Поліщука. Після звернення Ігоря Поліщука в поліцію об’єм зрізаних гілок «збільшився» вдесятеро. Так, на ім’я депутата надійшла відповідь з міськвиконкому за підписом першого заступника Луцького міського голови Тараса Яковлева. У документі вказано, що під час обрізки крон дерев подрібнили на деревну щепу 53,9 метра кубічних гілок, а не 5,6, як це інформувало комунальне підприємство.
ЧИТАТИ ДЕТАЛЬНІШЕ: КРОНУВАННЯ В ЛУЦЬКУ: РІЗНІ ЦИФРИ, А ЕСТЕТИКА ТА ЗАТІНОК НА ДРУГОМУ ПЛАНІ
У розмові лучани згадали також ситуацію із парком імені Лесі Українки. На думку людей, там фактичнознищили орнітологічний заказник «Пташиний гай», і трапилось це саме через грубе порушення всіх вимог та норм коронування.
Зі слів Ігоря Левчука, катастрофічні наслідки може мати розгорнуте наразі незаконне будівництво в зоні ландшафтної охорони історико-культурного заповідника, що на вулиці Ковельській, 17, на ділянці, що знаходиться за Інститутом мистецтв.
«То є абсолютно незаконне будівництво, яке лобіює мер Микола Романюк. Адже це зона Луцького водозабору, відповідно до генерального плану міста» - розповідає Ігор Левчук.
У Луцьку ще є багато екологічних проблем, які потрібно вирішити, також є фахівці, спеціалісти та інститути. Проте ніхто з них не б’э на сполох, і все лишається, як є. Тому громадскість підключається до вирішення цих питань самотужки та запрошує усіх, кому є що розповісти, як допомогти, або просто не байдуже – долучитися до ініціативи.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.