У Луцьку відкрилася виставка сакрального мистецтва авторства бійців АТО

У Луцьку відкрилася виставка сакрального мистецтва авторства бійців АТО Фото: Тетяна Мялковська

Виставка сакральних картин на склі та дереві «Я захищав свій світ», які виконані воїнами АТО відкрилася 26 травня 2016 року у Музеї волинської ікони.

80 робіт намалювали непрофесійні іконописці, навіть не художники. Це творчість волинських бійців, душевні рани яких лікували мистецтвом, в рамках проекту «Арт-постріл».

«Арт-Постріл» – це благодійний волонтерський проект психологічної реабілітації бійців АТО та їх родин засобами мистецтва, зініційований громадським об’єднанням «Пятерня» при підтримці Луцького монастиря святого Василія Великого УГКЦ. Проект реалізовує керівник ГО «Пятерня» художник, арт-терапевтТетяна Мялковська разом зі спеціалістами: художницею Галиною Черниш, волонтеркою Марією Оліферук, психологами Оленою Звєрєвою та Русланом Ізмаіловим.

Метою проекту є адаптація ветеранів АТО до мирного життя, створення атмосфери емоційної реабілітації через мистецтво. Творчість допомагає вчорашньому солдату відволіктись від тяжких думок та спогадів. Через мистецтво бійці виплескують свої негативні емоції. Команда однодумців з вересня 2014 року провела роботу більш ніж з 500 учасниками проекту.

За цей період написали більше 1000 картин, які виставлялися на 10 виставках по всьому світу: двох виставках у Брюсселі, у Варшаві, на 4-х у Луцьку, в Острозькій академії та у Музеї української домашньої ікони у «Замку Радомисль», наступна виставка планується у Мюнхені.

Сакральні картини, які представили на виставці, створені бійцями, які лікувалися у Волинському обласному госпіталі інвалідів війни. Зображення Ісуса Христа, Богоматері та інших святих досконало технічно вималювані і мають потужну енергетику. Тут можна побачити не тільки популярні образи, але й малопоширені релігійні сюжети. Наприклад, цілий ряд ікон присвячений чудесам Святого Миколая: «Порятунок потопаючого корабля», «Вигнання біса», «Стояння у купелі», «Виведення трьох мужів з темниці» та інші, теми яких є актуальними і хвилюючими для воїнів.

Серед робіт – ікони, інкрустовані кулями, гільзами. Це намагання наблизити глядача до теми війни на сході України і сказати тим самим, що автори картин – воїни, які нас захищали, які зараз через арт-терапію адаптовуються до мирного життя. У кожен з цих творів хлопці вкладали свою душу, свій біль, свою пам’ять про загиблих побратимів. За кожною картиною – людина і її правдива історія про цю війну. Люди через цю картину від безпосереднього учасника війни можуть пізнати істину.

Окрему групу складають саме такі сакральні картини, які зворушують до глибини душі, викликають особливі емоції: «Покрова», яка прикриває своїм плащем українські танки від ворожих снарядів; «Ніхто, крім нас», де Святий Ілля благословляє свою крилату піхоту – українських десантників; «Тайна вечеря», що зібрала за столом, полеглих побратимів; «Страсті Христові», яким наслідує український солдат, називаючи Воскресінням – звільнення з полону, а Вознесінням – повернення додому. Вражають символічні композиції «Дякую Тобі, Боже,що зберіг солдата», «Ангели» (Пам’яті полеглих в Іловайському котлі), «Ангел-охоронець».

Варто зауважити, що ікони з-під пензля бійців АТО можна придбати. Половину вартості отримають автори, а це для хлопців дуже добра допомога. Решта спрямовується на благодійні потреби. Закупівля художніх матеріалів та витрати на організацію виставок здійснюються за рахунок благодійних пожертв та знову ж таки з продажу картин.Згідно з твердженням священиків, ці ікони лікують не тільки душі воїнів, а й допомагають тим, хто їх придбає.

Фото зі сторінки Тетяни Мялковської у Фейсбук

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі