На дні озера в Польщі знайшли меч X століття
Учені з Університету Ніколая Коперника в Торуні і Музею Першого Пяста в Ледніце проводять дослідження в озері і навколо нього з 1982 року, оскільки острів на цьому озері вважається місцем хрещення першого польського короля.
Керівник університетського центру підводної археології професор Анджей Пидин сказав: «Це, напевно, найбільш багатий сезон за десяток років. Не тільки через кількість об'єктів, але також через їх цінність та контекст, в якому вони були знайдені».
Дослідники зосередили свою увагу на районі біля залишків двох мостів, що з'єднують острова і берег. Молодший міст відноситься до рубежу XIII і XIV століть, а більш старий — до початку X століття. Деревина, використана для його будівництва, вирубувалася в 913 і 914 роках.
Під залишками мостів археологи виявили 21 об'єкт, в тому числі ранньосередньовічний меч з орнаментом і дві сокири, іншу зброю, таку як наконечники стріл і болти для арбалета XIII і XIV століть, а також серп того періоду.
Професор Пидин сказав: «Найбільш вражаюча знахідка цього дослідницького сезону — восьмий меч, знайдений в озері Ледніце, перший за 20 років».
Меч і сокира 10-го століття не могли належати звичайному воїну і вказували на важливих людей, які прибували до озера. Сокира, схожа за стилем на скандинавські, була інкрустована сріблом і прикрашена. Меч був прикрашений хрестом і також є рідкісною знахідкою, з огляду на місце і час його виготовлення.
Команда з Інституту археології Ягеллонського університету вирила вузьку траншею поруч з внутрішньою стіною синагоги та виявила залишки гнилої дерев’яної коробки з металевими предметами.
Вчені розширили траншею для подальших досліджень і виявили скриню зі скарбами, повну сотень металевих предметів, які були вкладені один в один і щільно упаковані.
Дерев’яний ящик був приблизно 80 см у висоту, 70 см в ширину і 130 см в довжину. Він містив близько 350 предметів, в основному релігійного значення, які датуються періодом 19 і 20 століття. У скрині були декілька мідних люстр, срібний кубок, п’ять срібних свічників.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.