Історія освіти в Луцьку має дуже цікаві сторінки. Одна із них – це Луцька гімназія 1830-х років. Дивлячись на критерії для вступників до 7 класу, де кожен мав знати латинь, французьку, німецьку і ще й володіти різними розділами геометрії (включно зі сферичною), згадується популярний інтернет-мем про деградацію освіти з кожним наступним історичним періодом.
І хоча мем – то лише жарт, бо система освіти завжди перебуває у контексті своєї доби, але з огляду на високі вимоги хоча і дещо спрощеної програми, видається, що вступник до гімназії мав уміти більше, ніж сьогоднішній випускник школи. Ця стаття про історію Луцької гімназії.
Колаж Олександра Котиса
Наприкінці XVIII століття Луцьк опинився у складі Російської імперії, яка хотіла виховувати громадян у своєму дусі. Це ключова теза для розуміння утворення Луцької гімназії. Про її історію детально йдеться у статті історика Оксани Карліної "Шкільна освіта в Луцьку наприкінці XVIII – на початку ХІХ ст". Уривок тексту про гімназію подаємо нижче.
З метою виховання молоді в дусі російського самодержавства в 1830-х рр. уряд реформував школи в західних губерніях, однак, боячись, щоб вони не стали засобом пропаганди польської еміграції, прийняв проти цього низку засобів. Керівники навчальних закладів мали обов’язок виявляти найменші прояви вільнодумства серед учнів і строго присікати їх у зародку. Керуючися такими інструкціями, педагоги нишпорили серед учнів, шукали в їхніх речах зошити з віршами бунтівного змісту. Як тільки находили хоча якийсь натяк на крамолу, одразу писали донесення попечителю і генерал-губернатору.
Учителі бачили свою місію в тому, щоб поширити російську систему освіти в правобережних губерніях, сприяти діям уряду, вірою і правдою служити батьківщині. Вони дійсно служили не тільки за страх, але й за совість. Серед них був Іван Кулжинський, якого 15 жовтня 1832 р. призначили директором Луцької гімназії. У той час Луцьк уважався мало не головним вогнищем полонізму і католицизму. Тут знаходився римо-католицький кафедральний собор і 13 монастирів, дві греко-католицькі церкви. І. Кулжинський із головою пірнув у боротьбу з прихильниками польських шкіл, намагаючися переконати їх, що реорганізовані на нових засадах школи здатні дати дітям добрі знання.
Разом із директором майбутньої гімназії до Луцька прибули інші вчителі, переважно з Ніжина і Камянця-Подільського. Перше засідання педагогічної ради Луцької гімназії відбулося 1 листопада 1832 р. Учасниками засідання були: директор І. Г. Кулжинський, інспектор П. О. Рудановський, старші вчителі (математики - Шумський, латинської мови - Іван Турович і Діонісій Якутович), молодші вчителі (Морачевський і Осип Мадейський). Відкриваючи засідання, директор виголосив промову про основні обов’язки наставників і передав раді на зберігання Статут навчальних закладів, затверджений 8 грудня 1828 р.
Для тих, хто хотів навчатись у тому чи іншому класі гімназії, рада визначила рівень знань, які потрібно було виявити на вступному іспиті. Для 1-го класу: учень має уміти читати і писати та знати основи арифметики; для 2-го класу: “ученик должен знать из российской грамматики до словосочинения, из всеобщей географии - краткое обозрение всех частей света, из математики - до пропорций, из латинского языка - до склонения и спряжения”, а щоб стати учнем 7-го випускного класу, треба було знати “частную риторику и практику в слоге”, з математики - площинну, сферичну і нарисну геометрію, географію і загальні поняття з фізики, з латинської мови - перекладати поезію, із французької - перекладати прозу і поезію, з історії і статистики - всю історію середніх віків, повний курс російської економічної географії і російської історії до часу правління Катерини ІІ. Рівень знань із німецької мови не вказувався, бо ще не було вчителя.
Також педрада визначала перелік підручників, які мали використовувати вчителі в повсякденній практиці. До цього переліку увійшли відомі підручники російських авторів. Наприклад, російська граматика мала викладатися “за Востоковим”. Олександр Христофорович Востоков був автором двох популярних підручників - “Сокращенная русская грамматика для употребления в низших учебных заведениях” і “Русская грамматика по начертанию его же сокращенной Грамматики полнее изложенная”, які витримали більше десяти видань.
Було прийнято рішення відкрити гімназію 6 грудня 1832 р., в день іменин імператора, за таким сценарієм: зранку всі вчителі та учні мали зібратись у гімназії і разом відправитися на урочисту літургію до православної церкви, а після повернення освятити гімназію, а потім відправитися на месу в костел. Саме відкриття мало розпочатись у залі гімназії в 16 год. із промови директора російською мовою, після неї з промовами латинською і французькою мовами слід було виступити вчителям Туровичу і Мадейському, а завершити урочисте дійство випадало вчителю Морачевському читанням своїх віршів.
На засіданні педради директор гімназії засвідчив, що прийняв книгу доходів і видатків попередньої Луцької чотирикласної повітової школи і грошовий фонд цієї школи від смотрителя Зеновича (всього 891 руб. 69 У коп.), а також так звану складку в сумі 223 руб. 48 коп. (з учнів збирали по 3 злоті на опалення).
Друге засідання педради відбулося 3 листопада 1832 р. На ньому було розглянуто заяви учнів про прийняття їх у гімназію у відповідні класи (всього 23 заяви) і прийнято позитивне рішення. Оскільки не вистарчало класних кімнат, педрада прийняла рішення переобладнати під клас колишню кухню.
Відбулося ще два засідання педради в грудні 1832 р. У їхніх протоколах зазначено, що кухню вже переобладнано під клас, а також зроблено інший косметичний ремонт (побілка, заміна дверей).
Першим вступив до Луцької гімназії Андрій Кришталович, священицький син із Луцького повіту. За результатами іспиту з російської і латинської мов, математики та історії він був зарахований до 6-го класу. Всього до початку 1833 р. прийнято 41 учень, найбільше до 1-го і 2-го класів (відповідно 11 і 15 учнів); 80 % із них походило з Луцька і Луцького повіту, більшість належала до стану дворян, а решта була дітьми дрібних чиновників, священиків, відставних військових і луцьких міщан. Наприклад, 30 грудня 1832 р. до 2-го класу прийняті Онуфрій і Франциск - сини Іллі Щуцького і Павла Щуркевича, членів Луцького магістрату.
У Луцькій гімназії навчання почалося 9 грудня 1832 р. Тоді гімназія мала всього 32 учні, поділені на 6 класів. Загалом до кінця навчального року в гімназії навчалося близько 100 учнів.
Записуючи дітей до гімназії, батьки мали подати такі документи: довідку про соціальне походження, свідоцтво про народження, видане консисторією, довідку про щеплення від віспи, довідку від місцевої поліції про неучасть у Листопадовому повстанні 1830 р. (для юнаків, старших 15 років).
Приміщення, у якому функціонувала гімназія в Луцьку, було замалим, щоб розмістити в ньому всі сім класів, тому воно не задовольняло шкільне начальство, зокрема директора, котрий хотів оберегти учнів від впливу численного католицького духовенства міста. Вже навесні 1833 р. було прийнято рішення тимчасово перевести гімназію в Клевань Рівненського повіту. Мешканці міста звернулися до попечителя Київського навчального округу з проханням залишити гімназію в Луцьку. Вони зобов’язуються перебудувати наявне приміщення для потреб гімназії. Очевидно, цього не було зроблено, оскільки гімназія п’ять років працювала в Клевані, доки в Рівному князь Ф. Любомирський не збудував просторий будинок для гімназії.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.