Різдвяні листівки українських повстанців 1940-1950-х років. Фото
Світлини листівок вояків Української повстанської армії періоду 1940-1950-х років оприлюднио видання ВолиньРost.
Такі листівки є важливим елементом у свідченні існування українського народу у період свого бездержав'я та боротьби за Вільну Україну. Листівки вказували на національну ідентичність в часи радянської влади.
Не дивлячись на партизани Української повстанської армії намагалися жити повноцінним життям, святкували релігійні свята, у тому числі Різдво. Такі листівки можна було переслати рідним, щоб вони знали, що вояк живий і пам’ятає про них.
Якщо ви придивитесь до колекції, то побачити, що якість друку бажає бути кращою, це й не дивно, адже листівки загалом друкувалися підпільно у криївках на друкарських машинках, які вдавалось дістати. Подарунком було, якщо хтось із вояків мав художній талант, тоді листівку можна було намалювати і вона набувала різних барв та кольору.
Третім варіантом виготовлення листівок УПА, було замовлення їх закородном, але тут теж все питання впиралось в кошти, якщо були зайві, чи хтось це міг про спонсорувати, то робилось, якщо ні, то використовували власні ресурси.
Крім того під час Другої світової війни та боротьби УПА проти радянської влади в Західній Україні набули поширення декілька варіантів колядок на мелодію «Нова радість стала». Тексти двох із них, «На столі на сіні» та «Сумний Святий Вечір», написав поет-підпільник Михайло Дяченко-«Боєслав». Як це виглядало, пропонуємо вам послухати.
Фото - https://reibert.info
Текст - Тетяна Яцечко-Блаженко