Біля найстарішої єгипетської піраміди знайшли десятки мумій
Польські археологи виявили десятки мумій, віком понад 2000 років, під час розкопок в околицях найстарішої в світі піраміди в некрополі в Саккарі на півночі Єгипту.
Дослідники повідомляють, що більшість мумій були поховані прямо в піску, говориться в статті Science in Poland.
«Більшість мумій, які ми виявили в минулому сезоні, були дуже скромними, вони були піддані тільки основним процедурам бальзамування, загорнуті в бинти і поміщені прямо в ями, вириті в піску», — розповів керівник розкопок, доктор Каміл Курашкевіч з відділу єгиптології факультету сходознавства Варшавського університету.
Під час останньої кампанії дослідники зосередили свої зусилля на розкритті ділянки між районом, що прилягає до піраміді Джосера (найстаріша піраміда в світі), і західною ділянкою так званого Сухого Рову. Останній являє собою траншею глибиною 20 м і шириною близько 40 м, висічену в скелі, яка оточує священну область найдавнішої єгипетської піраміди.
Курашкевіч розповідає, що більшість поховань дуже погано збереглися. Всі органічні матеріали, в тому числі дерев’яні труни, розкладалися в разі поховань, розташованих в межах Сухого рову.
Прикраси на одній з дерев’яних домовин, в якій була похована мумія, привернули увагу дослідників. На шиї видно багатобарвне намисто, а на кришці намальована імітація ієрогліфічного напису.
«Мабуть, ремісник, який намалював його, не міг читати, і, можливо, він намагався відтворити те, що він бачив раніше. У будь-якому випадку, деякі з намальованих фігур не є ієрогліфічними знаками, і ціле не утворює зв’язного тексту», — зазначає єгиптолог.
Курашкевіч також вказує на незвичайну прикрасу з боку труни, що покриває ноги. «Є два прекрасно незграбних зображення Анубіса у вигляді лежачих шакалів абсолютно незвичайного синього кольору», — додає він.
Анубіс був єгипетським богом, який зображувався як собака або людина з головою собаки. Він був пов’язаний з муміфікацією і потойбічним життям. Представлений як африканський шакал, він зазвичай був чорним. Можливо, цей незвичайний синій колір є посиланням на той факт, що, згідно з єгипетським віруванням, волосся богів було зроблено з коштовного блакитного каменю.
На жаль, вже в давнину прикрашена труна стала жертвою злодіїв, які вкрали різьблену маску із зображенням померлого.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.