Як пернаті стали важливою темою в ювелірному мистецтві
Романтизм, подорожі, екзотика — саме ці тенденції в суспільстві пояснюютьвинятковий інтерес до птахів, який виник у європейців у другій половині XIX століття.
Втім, люди завжди захоплювалися здатністю пернатих літати і навіть вважали їхсвоєрідними «зв‘язковими» між грішною землею й небесами. Із часів Ренесансу, починаючи з XVI століття, на птахів стали дивитися з особливою цікавістю, а також вивчати зпогляду науки: їхні види, анатомію й поведінку.
Врешті у XIX столітті з посібників для фахівців і розкішних веленевих альбомів дляпоціновувачів птахи перемістилися до інтер‘єрів будинків. Їхні зображення теперрозміщували на картинах, текстилі, кераміці.
Популярністю користувалися й так звані «кущі з птахами»: малося на увазі, що опудала нагілках нагадують ідилію райських кущів.
Пристрасть до крилатих посилили також дві Всесвітні виставки — 1862 року в Лондоні та1867 року в Парижі західний світ познайомився з мистецтвом Японії. На паризькій виставцівідвідувачі також побачили єгипетські археологічні знахідки Огюста Марієта.
Слідом за тим з‘явилися такі течії в мистецтві, як ар–нуво та японізм. Для обох напрямківважливим джерелом натхнення була природа. Тож не дивно, що птахи — від екзотичнихпавичів і папуг до добре знайомих ластівок і півнів — посіли гідне місце у новій естетиці.
Чи то вони сиділи на гілках, стояли на землі або ширяли в небі, зображені в профіль або вфас — птахи зазнали ретельного вивчення з боку майстрів декоративного мистецтва.
Ювеліри також оцінили можливість продемонструватисвій талант, передавши форму й колір птахів задопомогою дорогоцінних каменів і металів.
До виставки «Пташиний рай» Школа ювелірного мистецтва Van Cleef & Arpels відібрала унікальні експонати з власного зібрання та приватних колекцій. Роботи майстрів, виконаніз 1850-го по 1960 рік, дозволяють простежити, як прикраси з птахами змінювалися узалежності від смаків епохи.
Об‘ємні дорогоцінні брошки круглої форми XIX століття — данина моді на все китайське йзахоплення епохою рококо.
Ювелірні павичі — улюбленці дам часів Третьої республіки (1870—1940). Куратори виставкистверджують, що саме павичі — прародичі геометричних прикрас у стилі ар–деко, одним ізджерел натхнення для якого стало мистецтво Єгипту.
На початку XX століття найбільше цінувалися екзотичні райські птахи. Кутюр‘є прикрашаливбрання й головні убори «райським» пір‘ям, а ювеліри навчилися створювати їх із каменів іметалів, використовуючи складні техніки. Іноді майстри поєднували традиційні матеріали йпір‘я.
Вироби з жовтого золота — творіння воєнної доби, коли в ювелірів виникли перебої зплатиною. До речі, пташки, що вирвалися з клітки, з червоним, білим і синім камінням — нещо інше, як патріотичний символ свободи кінця Другої світової війни.
У 1950-х роках брошки з птахами стали важливою складовою модного образу. Ця тенденціянадихнула майстрів на несподівані експерименти: від практично точних копій доабстрактних творінь.
Краса дорогоцінних пташок нікого не залишить байдужим і знову нагадає нам, яка цедивовижа — ювелірне мистецтво.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.