Пророцтво кольору «Талісмана» Поля Серюзьє

Пророцтво кольору «Талісмана» Поля Серюзьє

Серед картин, які вплинули на хід історії світового мистецтва, є одна з промовистою назвою «Талісман». 23-річний Поль Серюзьє написав її в жовтні 1888 року «під керівництвом Гогена» у бретонському містечку Понт-Авен. Інша назва роботи – «Пейзаж із Лісом кохання», гаєм з буків і кипарисів біля річки неподалік від Понт-Авена.

Талісман, або Пейзаж з Лісом кохання, 1888, Поль Серюзьє, Musée d'Orsay, Париж

Саме там із 1886 року Поль Гоген та Еміль Бернар шукали нової манери у живописі. Прості форми, протиставлення чистих кольорів і темні контури – художники прагнули позбутися ілюзорного зображення реальності, віддаючи перевагу «еквіваленту кольору»

«“Яким ви бачите дерево? – запитав Гоген […]. – Чи дійсно воно зелене? Якщо так, то використовуйте найкрасивіший зелений у вашій палітрі. Тінь виглядає синьою? Не бійтеся написати її настільки синьою, наскільки це можливо», – Моріс Дені, «Вплив Поля Гогена”», L’Occident, жовтень 1903 р.

Мадлен в Лісі кохання, 1888, Эміль Бернар, Musée d'Orsay, Париж

Свято в "Глоанеці", 1888, Поль Гоген, Musée des Beaux Arts, Орлеан

Жовте дерево, близько 1888, Эміль Бернар, Musée des Beaux Arts, Рен

Ідеї Гогена і Бернара зібрали навколо художників молодих живописців, серед яких був і Поль Серюзьє. Згодом роботи понт-авенського періоду групи назвуть «синтетичними» і віднесуть до «Школи Понт-Авена».

«Моя порада: не копіюйте природу буквально. Мистецтво – це абстракція. Пошукайте її, мріючи на природі, і сконцентруйтеся на тому, що ви створюєте, а не на результаті», – Поль Гоген у листі до Еміля Шуффенекера, 14 серпня 1888 р.

Над прірвою, або Узбережжя з коровою, 1888, Поль Гоген, Musée d'Orsay, Париж

Пейзаж, 1889-1890, Шарль Лаваль, Musée d'Orsay, Париж

Поль Серюзьє привіз з Понт-Авена до Парижа написане ним невеликих розмірів полотно «Пейзаж із Лісом кохання». Цю картину він показав іншим студентам Академії Жюльєна, в якій навчався.

Новаторський «синтетичний» підхід настільки вразив молодих художників, що пейзаж Серюзьє перетворився на їхній «талісман», а вони самі – на групу «Набі», «пророків» (у перекладі з івриту. – Прим. ред.) нового стилю.

«У жовтні 1888 року він показав нам дерев’яне панно з пейзажем, створеним ним під керівництвом Гогена, – “Пейзаж із Лісом кохання”. Через синтетичний підхід написане виглядало позбавленим форм. Він назвав пейзаж “Талісманом” і пізніше віддав його мені на зберігання як реліквію», – Моріс Дені, ABC de la peinture, 1942

Рибалка, близько 1890-1891, Кер-Ксавьє Руссель, колекція родини художника

Читець, або Портрет Кер-Ксавьє Русселя, близько 1890, Musée d'Orsay, Париж

Портрет Поля Рансона у вбранні "Набі", 1890, Поль Серюзьє, Musée d'Orsay, Париж

Дитина в церковному хорі, близько 1890, Моріс Дені, Musée d'Orsay, Париж

Голгофа, 1889, Моріс Дені, Musée d'Orsay, Париж

Сонячні плями на терасі, 1890, Моріс Дені, Musée d'Orsay, Париж

Серед перших членів нової групи – Поль Серюзьє, Моріс Дені, П’єр Боннар, Поль Рансон, Рене Піот та Анрі-Габріель Ібель. Вечори, на яких вони збиралися, швидко перетворювалися на ритуальні дійства. І щоразу кожен із художників мав представити свою нову роботу, «виконану настільки оригінально, наскільки це можливо».

Зелені дерева, 1893, Моріс Дені, Musée d'Orsay, Париж

Дождь на дороге, 1893, Поль Серюзье, частная коллекция

Паркан у квітах у Пулду, 1889, Поль Серюзьє, Musée d'Orsay, Париж

Червоні дерева та папороті восени, близько 1905, Поль Серюзьє, приватна колекція

Червний ліс, близько 1895, Поль Серюзьє, приватна колекція

Поле золотої пшениці та гречки, близько 1900, Поль Серюзьє, Musée d'Orsay, Париж

Червоні сосни, Жорж Лакомб, близько 1894-1895, приватна колекція

Попри те, що теми картин «Набі» досить різноманітні (від окультних до побутових), пейзажі з лісом мали для художників особливе значення. Це спричинене, з одного боку, впливом понт-авенської школи й «Пейзажу з Лісом кохання», з іншого – інтересом «пророків» до японських гравюр, а з третього, під враженням від роботи «Священний ліс» Пюві де Шаванна, – у баченні лісу як символічного і містичного простору, де дерева перетворюються на «колони собору, створеного природою».

Священний ліс, 1884-1889, Пюві де Шаванн, Art Institute Museum, Чикаго

Зелена пшениця в Пулду, 1890, Поль Серюзьє, Musée des Beaux Arts, Брест

«Створення композиції означає протиставлення форм на обраній поверхні. Ці форми виникають з нашого відчуття, а якщо бути більш точним, з ментальних образів, які це відчуття породжують», – Поль Серюзьє, ABC de la peinture, 1942

«Талісман» – «синтетична» робота, в якій прості форми і кольори створюють відчуття від пейзажу, а не його точну копію, стала «пророчою» для подальшого розвитку мистецтва: чистого, автономного й абстрактного. Цей «маніфест фарб» притягує до себе погляди як магніт і сьогодні, 130 років потому.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Наталя Гузенко

Коментарі