Музей Іва Сен-Лорана про одну революцію в моді та мистецтві

Музей Іва Сен-Лорана про одну революцію в моді та мистецтві

Колекція «осінь-зима 1965», що представлена в одному із залів нової експозиції Музею Іва Сен-Лорана в Парижі, прославилася насамперед сукнями «Мондріан».

Ілюстрації образів №77 і №80. Такі ілюстрації малювали після дефіле, потім їх надсилали кліенткам або показували під час примірок.

«Піт Мондріан (1872-1944) – данський художник, відомий завдяки своєму геометричному стилю з використанням прямих кутів. Француз Сен-Лоран вирішив помістити ці «кути» на вигини жіночої фігури після знайомства з роботами художника у книзі, подарованій йому матір’ю», – The Miami Herald, 31 жовтня 1965 року

Композиція в червоному, жовтому, синьому та чорному, Піт Мондріан, 1926, Gemeentemuseum Den Haag, Гаага

Картина I, Піт Мондріан, 1921, Gemeentemuseum Den Haag, Гаага

Своє натхнення Сен-Лоран пояснював тим, що його передусім зацікавила «архітектурна складова одного із засновників групи De Stijl (Де Стейл. – Прим. ред.), а не декоративний елемент».

«Перетворити картину Мондріана […] у сукню – значить змусити її рухатися … […] Роботи Мондріана […] навчили мене лаконічності й балансу», – Ів Сен-Лоран

Сукні "Мондріан" Іва Сен-Лорана, світлина Еріка Коха, 1966

Сьогодні, більш ніж за півстоліття, ці творіння кутюр’є такі впізнавані, що їх сміливо можна назвати легендарними. Із салону модного дому вони сміливо зробили крок на вулиці, ставши частиною поп-культури й джерелом натхнення для творчих людей із різних сфер.

«Досягнення Сен-Лорана в тому, що він створив абсолютно новий силует, використовуючи старі принципи. У цьому сенсі його колекція унікальна», – Le Journal de Paris, 7 серпня 1965 року

Одна з карток колекції "осінь-зима 1965"

Модна революція, здійснена 29-річним Сен-Лораном, пропонувала жінкам «сукні в авангардному стилі». Їхній дизайн – елегантний силует-трапеція, крій, що дозволяє легко рухатися, й яскраві відтінки – відповідав запитам епохи «молодотрясіння».

Ідею кутюр’є, «втомленого створенням нудного вбрання для нудьгуючих мільйонерів», з ентузіазмом сприйняли як редактори модних журналів, так і клієнтки.

Джейн Фонда та Ельза Мартінеллі (в образі № 77) на показі колекції от-кутюр "осень-зима 1965"

«Абстрактний малюнок – обов’язкова складова одягу майбутнього. В його поєднанні з вивіреними пропорціями білого джерсі народжується ідеальний силует », – Нarper’s Bazaar, вересень 1965 року

Дві розшиті вечірні й три коктейльні сукні з вовняного джерсі – п’ять убрань, які змінили історію моди й… мистецтва. Адже коли річ змогла пережити свою епоху, то що ж у такому разі перед нашими очима: сукня чи витвір мистецтва?

Сукні "Мондріан" у Музеї Іва Сен-Лорана в Парижі, 2019

В Орелі Самюель, головної хранительки архівів і кураторки Музею Іва Сен-Лорана в Парижі (моє інтерв’ю з нею читайте в березневому номері Harper’s Bazaar Україна), немає сумнівів у тому, що саме Ів Сен-Лоран зробив Піта Мондріана, відомого лише вузькому колу фахівців з мистецтва, знаменитим у Франції.

На думку Самюель, перша ретроспектива Мондріана у Парижі, яка відбулася у 1969 році, не стала б можливою без дефіле Сен-Лорана у 1965-му.

Стаття в газеті про подготовку до дефіле та про сам показ, 1965

«Сен-Лоран змінив відносини між модою й мистецтвом. Коли у 1965 році він показав сукню “Мондріан”, це був маніфест: Сен-Лоран об’єднав мистецтво з модою буквально», – Орелі Самюель, головна хранителька архівів і кураторка Музею Іва Сен-Лорана в Парижі, Harper’s Bazaar Україна, березень 2019 року

Стаття у Women's Wear Daily із заголовком "Ів - це сегодні", 2 серпня, 1965

Перетворивши картини Мондріана на сукні, Сен-Лоран винайшов універсальну моду поза часом. «Чи не це є визначенням мистецтва? Бути поза часом і бути універсальним?» – ставить риторичні питання Орелі Самюель. Відповіді здаються очевидними.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Наталя Гузенко

Коментарі