У 1935 році вперше продемонстрували роботу радара

Джерело: Гал інфо

26 лютого 1935 року винахідник радара Роберт Уотсон-Уатт вперше продемонстрував в роботі свій пристрій. Про це пише журнал "компьютерра".

Шотландець Роберт Уотсон-Уатт, який народився в місті Бріхін в 1892 році, після закінчення школи вступив до Університетського коледжу Данді, став бакалавром і залишився там асистентjv. Вивчав техніку бездротового зв'язку, потім перевівся в метеолабораторію і зайнявся розробкою ідеї використовувати радіо для виявлення грозових хмар.

У 1934 р. Гітлер зробив загрозливу заяву про те, що Німеччина має в своєму розпорядженні "смертоносні промені", здатні на відстані паралізувати людей і викликати замикання в системах запалювання машин. Військове відомство Британії занепокоїлося не на жарт. Для оцінки ймовірності таких загроз був скликаний консиліум вчених, куди увійшов і Уотсон-Уатт. Його висновок свідчив, що "смертоносні промені" це чистий блеф. В кінці свого звіту фізик додав, що у нього, однак, є власні розробки, які могли б мати важливе військове значення.

Технічну частину для демонстрації нової технології він приготував швидко: це був його приймач для виявлення грозових хмар, доповнений системою вимірювання зсуву фази сигналу, яка приходить на дві антени, що давало можливість визначати напрямок на джерело сигналу.

26 лютого 1935 року близько потужного передавача Бі-бі-сі в Девентрі, графство Лестершир, був проведений експеримент: за допомогою сконструйованого Уотсоном-Уатт приладу, катодно-променевого осцилоскопа, вдалося за тринадцять кілометрів вловити наближення бомбардувальника "Хейфорд". Система тоді називалася "радіовизначник напрямку".

Через два роки, в 1937-му, таких станцій виявлення було вже три, і військові вирішили обладнати ними все південне і східне узбережжя Англії. Chain Home - таку кодову назву отримав цей надсекретний проект, в рамках якого до початку Другої світової війни було побудовано 20 станцій виявлення, здатних фіксувати наближення літаків на відстані вже 120 км. До кінця війни їх стало 50. В 1941 році Уотсона-Уатта направили в США в якості консультанта для створення берегової системи станцій виявлення. Саме тоді американці і придумали слово-абревіатуру "радар" (від Radio Detection And Ranging).

Вражаюче, але за 33 роки до винаходу Робертом Уотсоном-Уатт свого "радіоовизначника напрямку" аналогічний прилад придумав німець з Ейдельштадта (Нижня Саксонія), якого звали Крістіан Хюльсмайер. Явище відображення радіохвиль від листів металу він зауважив, ще навчаючись в школі, в 1889 році, і навіть записав у своєму щоденнику: "Значить, за допомогою цих хвиль можна буде виявляти і кораблі в тумані, і інші металеві об'єкти".

Успішні випробування телемобільскопа пройшли на залізничному мосту Гогенцоллерн-брюки в Кельні 18 травня 1904 року. Повторно прилад був випробуваний 10 червня в гавані Роттердама.

А далі справа не пішла. Гросс-адмірал Тірпіц на пропозицію обладнати судна телемобільскопами відповів: "Прилад не викликає ніякого інтересу. Мої люди мають набагато кращі ідеї!".  "Кращі ідеї", як з'ясувалося, полягали у використанні парових ревунів для запобігання зіткнень в тумані; інших застосувань локаторам придумати не змогли.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі