Універсальний геній: світ відзначає рік Леонардо да Вінчі

Джерело: InTvUa

2019 - рік да Вінчі: хайп і суперечки навколо генія тривають і через 500 років після його смерті. 

Цього року виповнюється пів тисячоліття від дня смерті універсального генія з Тоскани Леонардо да Вінчі. Художник і вчений, незважаючи на своє низьке походження, став однією з найвпливовіших особистостей Ренесансу.

Численні виставки в Європі цього року пропонують огляд життя й творчості Леонардо да Вінчі. Паризький Лувр презентує восени ретроспективу робіт митця. Британська королівська колекція з 1 лютого по 6 травня робить виставки в різних місцях: Белфасті, Бірмінгемі, Лідсі, Ліверпулі й Манчестері. Від 24 травня до 13 жовтня в лондонському Букінгемському палаці можна буде побачити 200 малюнків да Вінчі, повідомляє DW.

Твори Леонардо да Вінчі - одні з найвідоміших в історії мистецтв. Щоправда, нині точиться чимало дискусій, чи деякі з них справді належать руці генія, який помер 500 років тому. Сам же майстер більше цікавився наукою.

Мона Ліза

Найвідоміша картина Леонардо да Вінчі доби розквіту італійського Ренесансу виставлена в паризькому Луврі. Рік створення роботи, так само як і особа Лізи невідомі: популярною є версія про те, що це портрет флорентійки Лізи дель Джокондо, дружини продавця тканин і шовку Франческо Бартоломео ді Занобі дель Джокондо, проте історики-мистецтвознавці ставлять цю версію під сумнів.

Спаситель світу

2017 року роботу да Вінчі продали за рекордну суму 450 мільйонів доларів на аукціоні "Крістіз" спадкоємному принцу із Саудівської Аравії Мохаммеду біл Салману. Картина, створена 1500 року, належить до менш ніж 20 робіт да Вінчі, які збереглися дотепер. 1958 року "Спасителя світу" продали лише за 60 доларів, адже ніхто не вірив, що це оригінал. Суперечки щодо справжності картини тривають досі.

Іван Хреститель

Картина "Іван Хреститель", на якій зображений новозавітний попередник Христа, також висить у Луврі. Його бадьорість вказує на те, що він знає про пришестя Месії. У 1513-1515 роках Леонардо працював у Ватикані, цілком можливо, що Папа Лео Х замовив цю картину, яка стала чи не останньою олійною роботою майстра.

Таємна вечеря

Як і "Мона Ліза", "Таємна вечеря", що висить на північній стіні їдальні домініканського монастиря Санта Марія делле Ґраціє, належить до найкращих робіт да Вінчі і є частиною світової культурної спадщини. Роботу багаторазово реставрували, адже вона створена у техніці альсекко, популярній у кінці XV століття, яка передбачає настіний живопис на сухій штукатурці, на відміну від більш тривкої фрески.

Мадонна з веретеном

Оригінал картини не зберігся, існують дві копії, створені учнями Леонардо. Одна копія входить до нью-йоркської приватної колекції, другу 2003 року вкрали з шотландського замку Драм. 2007 року картину знайшли під час поліцейської облави, зараз вона висить у шотландській національній галереї. Незважаючи на те, що це не оригінал, на той час її вартість була оцінена в 40 мільйонів євро.

Автопортрет

Коли творам мистецтва більше 500 років, сумніви щодо їхньої автентичності є цілком природними: у випадку з автопортретом, котрий висить у королівській бібліотеці Турина, авторство й особистість зображеної персони стоять під питанням. Експерти припускають, що портрет, намальований червоною вохрою, міг бути створений вже після смерті да Вінчі. Що сказав би з приводу цих дискусій сам майстер?

Гелікоптер

В останні роки життя універсальний геній більше цікавився науками, ніж живописом: він робив архітектурні, біологічні, технічні й анатомічні екскізи, проте фантазія да Вінчі не відповідала його спроможностям. Зображений на ескізі літальний апарат (helix pteron - гвинтокрил) є прообразом гелікоптера. Для втілення цієї ідеї майстру не вистачало матеріалів.

Вітрувіанська людина

Винахідницький талант да Вінчі може бути причиною, чому існує так мало картин майстра: для живопису в Леонардо було мало часу. Ескіз є ілюстрацією ідеї людини з ідеальними пропорціями давньоримського архітектора Вітрувія. Вітрувіанська людина є символом симетрії, краси й піклування про тіло. Сьогодні це зображення німці мають на картках компаній медичного страхування.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі