Американський художник Джексон Поллок завжди був улюбленим аргументом людей, які вважають сучасне мистецтво сміттям і "мазаниною, яку і моя дитина намалює". Авангардист і сюрреаліст Поллок прожив 44 роки в алкогольному тумані, паралельно зумівши стати одним з найвпливовіших діячів мистецтва XX століття. Розповідаємо, хто саме допоміг художнику створити свою техніку.
Джон Шамковскі
Провівши дитинство в Арізоні, Поллок вирішив стати офіцером. Він поступає на курси підготовки резерву, але замість військового тренування, дисципліни і сталевого характеру дістає тільки пристрасть до спиртних напоїв. Зрозумівши безвихідність задуму, в 1928 році 16-річний Джексон подає документи до Вищої школи прикладного мистецтва і проходить конкурс. Саме там він знайомиться з викладачем Джоном Шамковскі – людиною, що заклала базис творчості Поллока.
Наставник познайомив здібного учня з абстракціонізмом, який і став головним художнім напрямком в кар'єрі художника. Паралельно навчанню Шамковскі ділиться з Джексоном іншими захопленнями - наприклад, розповідає про теософію, містичне вчення про богопізнання без участі церкви і її ритуалів. Для Поллока, який вже в юнацтві страждав від алкоголізму, подібні "екстазні спілкування з Богом" виявляються дуже близькі. Правда, довго дует окультистів не проіснував - не зважаючи на талант, учня відрахували через проблеми з дисципліною.
Томас Бентон
Позаяк Поллок не хотів кидати мистецтво, він переїжджає з братом в Нью-Йорк і там знайомиться з Томасом Бентоном - відомим художником, одним з найяскравіших представників американського регіоналізму. Той стає наставником для хлопця. Навчає його, знайомить з роботами Дієго Рівери (чоловіка Фріди Кало) і Хосе Ороско. З огляду на те, що всі названі майстри були муралістами, Джексон починає працювати з більш масштабними полотнами і переймає любов учителя до нерівних і хвилястим ліній. Бентон впливає на юнака не тільки в питаннях мистецтва - вчить того бути більш впевненим і розкутим. Серед плюсів такого навчання знаходиться і мінус: Поллок знову бере в руки пляшку.
У 1835 році Томаса запрошують зробити серію фресок для Капітолію в Джефферсон-сіті і він їде з Нью-Йорка. Від'їзд наставника вибиває грунт з-під ніг молодого художника і той іде в запій, перебиваючись дрібною роботою, виживаючи виключно завдяки соціальній допомозі.
Алкоголь
Після чергової інтоксикації Поллока помістили в лікарню для алкогольних залежних. Під час рехабу він захоплюється психоаналізом і це дозволяє йому на деякий час відволіктися від спиртного. Він пише серію робіт, натхнених роботами Юнга і Фрейда. Алкоголізм швидко повертається, привівши із собою ще й депресію.
З 1938 року художник починає боротьбу з цією недугою. Паралельно проходить його вивчення робіт Пікассо і сюрреалістів, що практично повністю формує його абстрактно-сюрреалістичне бачення своєї творчості. Через постійні психологічні напруги картини стають все похмурішими і містичнішими. Пізніше складний емоційний портрет Поллока стане основним інструментом критиків для аналізу його картин.
Лі Краснер
Фінальним пазлом знаменитого стилю Джексона стала жінка. У 1941 році він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною Лі Краснер. Маючи деякі зв'язки в світі мистецтва, дівчина намагається просунути Поллока, і той в 1943 році виходить на саму Пеггі Гуггенхайм. Знаменита меценатка виставляє на одній з виставок картину "Стенографічна фігура", яка виробляє фурор, приносячи художнику популярність.
Через рік Поллок і Краснер одружуються і переїжджають в містечко Спрінгс. Саме там, в сараї нового будинку, Джексон винаходить знамениту техніку, прибиваючи полотно до підлоги і наносячи фарбу, не торкаючись пензликом полотна. Стиль назвали крапельним. Саме динамічна робота з розливанням, розбризкуванням фарби дозволила Поллоку перенести на папір ті ідеї, які він виношував до цього.
Пеггі Гуггенхайм
Саме знаменита галеристка стала головним шанувальником таланту Поллока, допомагаючи йому організовувати виставки і підтримувати високий попит на творчість.
Всупереч помилці, художник не любив випадковість, а його малюнки завжди були підпорядковані чіткій ідеї, яка формувалася в голові ще до початку роботи. Критики захоплювалися ним (або ненавиділи за "огидні шпалери"), продажі дозволяли вести бажане життя. У 50-х майстер був названий найвпливовішим художником США. Тривалий громадський пресинг зломив Поллока - і той знову повернувся до алкоголізму.
В останні роки на полотнах починають з'являтися силуети, що тільки підвищує ціну на картини. Джексон бореться з депресією і залежністю, але безуспішно. 11 серпня 1956 він гине в автокатастрофі, сівши за кермо в нетверезому стані. Художній світ це не зупинило - всі роботи з майстерні Поллока були розпродані, навіть незакінчені.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.