58 років тому люди вперше досягли найглибшого місця Маріанської западини

Джерело: Gazeta.ua

Швейцарець Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі "Трієст" 23 січня 1960 року спустились на дно Маріанської западини, досягши рекордної глибини занурення — 10 915 метрів.

Маріанська западина або Маріанський жолоб розташована в західній частині Тихого океану на схід від 15-ти Маріанських островів біля Гуаму. Вона являє собою жолоб у формі півмісяця в земній корі довжиною близько 2550 км і шириною в середньому 69 км. Однак на глибині близько 1,6 км від поверхні Тихого океану розташовані гідротермальні джерела, звані "чорні курці". Вони вистрілюють воду, яка нагрівається до 450 градусів за Цельсієм.

Ця вода багата мінералами, які допомагають підтримувати життя в цій області. Попри температуру води, яка на сотні градусів вища точки кипіння, вона тут не закипає через неймовірний тиск, в 155 разів вищий, ніж на поверхні.

Кілька років тому на дні Маріанської западини виявили гігантських 10-ти сантиметрових амеб, званих ксенофіофори. Ці одноклітинні організми, ймовірно, стали такими великими через середовище, в якому вони живуть на глибині 10,6 км.

Починаючи з відкриття найглибшого місця Маріанської западини - "Безодні Челленджера" в 1875 році, тут побувало всього три людини. Першими були американський лейтенант Дон Уолш і дослідник Жак Пікар, які здійснили занурення 23 січня 1960 на судні "Трієст".

Через 52 роки сюди наважилася зануритися ще одна людина - відомий кінорежисер Джеймс Кемерон. Так 26 березня 2012 року Кемерон спустився на дно і зробив кілька фотографій.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі