Як новий політичний рух знищив сталінський режим
20 грудня 1868 року заснували у Львові товариство "Просвіта" імені Т. Шевченка.
У Львові почав зароджуватися новий політичний рух – "народовці-українофіли". В основі - освітня та організаційна працю в народних масах, організатори вживали чисту народну мову та намагалися впроваджувати її в пресу і театр, школу і науку.
В 1861році засновано товариство "Руська Бесіда", почала виходити газета "Правда". Члени "Просвіти" організовували читальні, видавали українські підручники для шкіл, які на перших порах виходили за редакцією відомого українського письменника Юрія Федьковича. В ній активно працювали Леся Українка, Борис Грінченко Михайло Коцюбинський, Іван Франко, Михайло Грушевський, Іван Карпенко-Карий, Семен Гулак-Артемовський та чимало інших видатних людей.
Першим головою новоствореного Товариства обрано молодого, але загальновідомого музиканта, диригента та письменника, професора академічної гімназії Анатоля Вахнянина. Незважаючи на складні політичні умови, "Просвіта" розвивалася стрімкими темпами не лише у Львові – за сприяння просвітян філіали Товариства відкривалися як у Галичині, так і на Лівобережній України. У 1934 році "Просвіта" нараховувала понад три тисячі філіалів.
Після заснування "Просвіти" її філії утворено в Станиславові, Коломиї, Кутах, Делятині. 1939 рік став останнім роком існування "Просвіти". Сталінські соратнки знищили у центральному будинку Товариства (площа Ринок, 10) його архів, цінні історичні документи і рукописи, друковану продукцію. Так вони вчинили з осередками "Просвіти" і в інших містах і селах. Відтоді Товариство "Просвіта" існувало лише за межами України.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.