Автор тлумачного словника російської мови любив розмовляти українською

Джерело: Gazeta.ua

В Луганську 22 листопада 1801 року народився Володимир Даль - письменник, лікар-окуліст та хірург-віртуоз. Працюючи на Волині, він зібрав словник української мови. Потім створив перший тлумачний словник російської мови.

Його батько Іван Матвійович – син офіцера данської королівської армії. Його запросили до двору Катерини ІІ на посаду бібліотекаря. Він вивчив медицину і став старшим лікарем на Луганському ливарному заводі. У 1795 році виникло місто Лугань і він оселився у одноповерховому білому будиночку. Мати Марія Фрейтаг - з німецько-французького роду, пише uahistory.com.

Коли Володимиру було 4 роки, родина переїхала до Миколаєва. Там він прожив майже 16 років. Якось мати запитала, чи не хоче він стати перекладачем.

"Ні. Не хочу весь час шукати слова", - відповів. Хоча сам знав 12 мов і розумів тюркські.

Закінчив навчання у Морському корпусі й одержав призначення на фрегат "Флора". Тоді написав дві комедії: "Ведмідь у маскараді" та "Наречена у лантусі, або білет у Казань". У вересні 1823 року Даля арештували за сатиричний вірш, у якому він висміював амурні зальоти командуючого Чорноморським флотом губернатора Олексія Грейга та його коханки шинкарівни Лії Сталінської. Адмірал Грейг передав справу до Військового суду. Після року допитів Даля перевели в матроси.

Потім його виправдали, але він кинув службу. Здобув освіту лікаря та хірурга у Дерптському університеті. Потрапив до діючої армії на війну з турками.
Сучасники згадували про унікальні риси Даля-хірурга й окуліста: він писав і блискуче оперував однаково і правою, і лівою рукою. Після війни працював лікарем у Умані, Кам'янці-Подільському, всюди збираючи слова живої української мови.

У березні 1832 року його перевели до Петербурга. Працюючи у військовому шпиталі, "козак Владимир Луганський" (псевдо Даля) писав казки "Відьма", переказ "Упир", оповідання "Небувале в бувалому", що живою мовою описували анекдотичні ситуації.

У липні 1833 року Володимир Даль одружився з 16-річною Юлією Андре і виїхав до Оренбурга. Там у них народився син Лев і дочка Юлія. На жаль, дружина померла у 22 роки. Даль творив повісті й оповідання; підручники з ботаніки, зоології, яких у російській школі ніколи не було. На його руках помер Олександр Пушкін.

1840-го Володимир Даль взяв шлюб із 21-річною Катериною Соколовою. З нею мав трьох дочок. Улітку 1841 року Даль оселився у Петербурзі, був начальником особливої канцелярії внутрішніх справ нащадка гетьмана Кирила Розумовського – Льва Перовського.

Влітку 1844 року Володимир Даль разом із поетом Євгеном Гребінкою подорожували Україною.

"Я з задоволенням знову заговорив цією чудесною мовою", - писав до дружини. - Упродовж поїздки він постійно записував до зошита українські слова та їх тлумачення, так виник задум українського словника.

Помер він 4 жовтня 1872-го після двох інсультів.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі