10 листопада до міста Луцька завітали почесні гості з Польщі та України, серед яких історики, мистецтвознавці та нащадок князівського роду Радзивіллів. Метою гостин було відвідати пам’ятки Радзивіллів в Олиці та Художній музей у місті Луцьку, який недавно презентував нову виставку під назвою «Олицький палац як центр духовності та культури на Волині».
Художній музей вразив гостей своїми скарбами та атмосферою. Про експозицію та її героїв, представників роду Радзивіллів, захоплююче розповідали завідувач музею Зоя Навроцька та науковий співробітник Олена Старикова. Потім гості завітали до Волинського краєзнавчого музею, екскурс у якому провів сам директор Анатолій Силюк, адже в головному музеї області також є багато експонатів із Олики.
Серед гостей, які завітали на Волинь: Мацєй Радзивілл, польський аристократ, меценат, колекціонер, громадський діяч (Польща); Оксана Лобко, кандидат історичних наук, авторка проекту «Навколо одного образу» (Київ) та мистецтвознавці з Музею в Неборові Моніка Антчак, Моніка Антчак, Александра Чарноленська, Ксенія Монджєєвська-Мрозовська та реставратора Ельжбета Богачевіч-Бернацька.
Мацєй Радзивілл, Анатолій Силюк, Зоя Навроцька, Олена Старикова та Оксана Вознюк
Хронікам Любарта вдалось поспілкуватись із гостями й дізнатись про їх мету візиту та враження від побаченого на Волині.
Оксано, розкажіть, що Вас покликало на Волинь?
Оксана Лобко – 8 листопада 2018 року у місті Вінниця відбулась презентація мого авторського мистецького проекту «Навколо одного образу. Портрет Хелени Потоцької з Радзивіллів авторства Мойсея Лейбовського» та каталогу до виставки. Портрет Хелени Потоцької, який став головним об'єктом стендового виставкового проекту належить до фондової колекції Вінницького обласного художнього музею та потрапив до музею 1935 року із закритого тоді Шепетівського окружного музею.
Підготовка до презентації тривала чотирнадцять років, за які мною було зібрано чимало фото та архівних матеріалів про життя героїні портрету. У 2004 році була зроблена і наукова атрибуція згаданого живописного полотна. Протягом багатьох років картина зберігалась у фондах ВОХМ і не експонувалась через чисельні пошкодження полотна у 20-х роках ХХ ст. У 2015-2017 рр. живописне полотно реставрувалось у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України.
Численні матеріали для виставки було зібрано з 25 архівних установ та приватних колекцій. Багаторічна історія родів Радзивіллів та Потоцьких на українських землях тісно вплетена в нашу історію. Вона стала невід’ємною частиною життя великих та маленьких міст і сіл. Родинні герби цих родів є на геральдичних гербах численних населених пунктів. Художні скарби родин є надбанням як українських музеїв, так і всього світу, оскільки пам’ятки про ці знані роди зберігаються в багатьох музеях світу, нагадуючи нам про ту величну історію, що була колись. Роль цих родів в історії та пам'ять про них надзвичайно важливі. Поки живі нащадки цих родин, то можна простежити живу історію нашої країни, спільність, розмаїття та взаємозв’язок нашої спільної історії з Білоруссю, Литвою та Польщею.
Мацєй Радзивілл ділиться враженнями із працівниками музею
До слова, Хелена уроджена княжна Радзивілл (1874-1958) походить зі знаної польської родини Радзивіллів (Берлінська гілка родини). Народилась 1874 року у Берліні й була молодшою дочкою князя Антонія Вільгельма Раздивілла, 14 несвіжського ордината, та французької аристократки Марії Доротеї (Дороти) Ельжбети з дому маркізів де Кастеллан. У 1892 році Хелена вийшла заміж за польського аристократа Юзефа Миколая Потоцького (1862-1922), власника чималих маєтків на Волині з центральною садибою та палацом в смт. Антонінах (Красилівський район Хмельницької області). Померла 1956 року у Мадриді, похована у містечку Монтрезор (Франція).
Мацєю, поділіться своїми враженнями від побаченого в художньому музеї міста Луцька?
Мацєй Радзивілл. – Я відчуваю тут себе як вдома. Тут дуже багато портретів знайомих мені людей, предків. За короткий час перебування в музеї, мені навіть вдалось провести ідентифікацію кількох невідомих особистостей на портретах. Я дуже радий, що так багато портретів з Олики на сьогодні збережені й що музей так добре за ними доглядаєте.
Нащадок Радзивіллів розповів про те, що був особисто знайомий із князем Янушем Радзивіллом, останнім Олицьким ординатом. Януш Радзивілл був справжнім лідером аристократії. Після знайомства з останнім батько Мацєя, Альберт Херонім Радзивілл, сказав сину, щоб той назавжди запам’ятав це знайомство та князя Януша, адже той був знаковою постаттю в історії і людиною, яку поважали не лише аристократи, а й звичайні олицькі селяни.
Мацєй Радзивілл, Зоя Навроцька, Анатолій Силюк, Олена Старикова, Тетяна Яцечко-Блаженко
Також вдалось почути враження про Волинь від Моніки Антчак, куратора Музею в Неборові та Аркадії, яка є спеціалістом із вивчення мистецьких предметів Радзивіллів.
Моніко, як вам Луцьк та Олика? Чи знайшли, щось для себе цікаве, як для мистецтвознавця?
Моніка Антчак – З червня місяця цього року у нашому Музеї в Неборові та Аркадії триває виставка, присвячена німецькій лінії Радзивіллів і сьогодні в художньому музеї в Луцьку, я побачила з десяток портретів, що стосуються цієї лінії. Усі вони в прекрасному стані. Назнаю, чи це оригінали, чи копії, але виконані вони в такому ж стилі, як портрети із Неборова.
Маємо надію на подальшу тісну співпрацю із Художнім музеєм, адже маємо більше архівних документів, які стосуються родини Радзивіллів, тому радо поділимось наявною інформацією. Олика це місце, про яке я знаю з літератури, з малюнків, старих листівок та фото, це місце, де проживав останній ординат Олицький Януш Радзивілл, який був до того останнім власником палацу в Неборові.
Мацєй Радзивілл, Олена Старикова та Анатолій Силюк
Олика була близька нашому серцю, тому ми її дуже хотіли побачити. Ця подорож для нас є сентиментальною. Хочу відзначити, що палац в Олиці перебуває в нормальному стані, і маємо надію, колись там буде хоча б експозиція, присвячена його історії. Повернемось до Олики обов’язково, як там з’явиться музей, бо чули від українських колег, що він там планується. Також радо поділимось з олицьким музеєм фотографіями та документами, які маємо в Неборові.
Польсько-українська зустріч істориків та мистецтвознавців в Луцьку була хоч і не довготривалою, проте плідною і цікавою для усіх, адже Художній музей зібрав справжніх професіоналів справи та небайдужих до культурної спадщини Волині людей. Маємо надію, що зустріч започаткує тісну співпрацю між музеями в Луцьку та Неборові, а представники роду Радзивіллів, ще не раз відвідають Волинь.
Автори фото: Оксана Вознюк, Тетяна Яцечко-Блаженко
Спілкувалась Тетяна Яцечко-Блаженко
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.