Що роблять дві картини «Екстаз Магдалини» Караваджо на одній виставці?
На виставці «Караваджо в Римі: друзі й вороги» в Музеї Жакмар-Андре вперше разом показують два полотна «Екстаз Магдалини».
Вивчати подібності та відмінності цих картин можна довго, чим, власне, й займаються відвідувачі. Раз у раз чути фрази: «Відрізняється ракурс! Трохи вище піднято підборіддя! Інший відтінок шкіри!»
Обидві Магдалини куратори виставки називають оригінальними роботами Караваджо, проте й сьогодні є спеціалісти, які стверджують, що одна з робіт – копія.
«Екстаз Магдалини» надихав багатьох. Одна з восьми існуючих сьогодні копій – полотно пензля Луї Фінсона, що зберігається в Художньому музеї Марселя. Робота Караваджо довгий час була відома саме завдяки цій картині, однак оригінал, здавалося, безслідно зник.
«Екстаз Магдалини» – одне з трьох полотен Караваджо, які в 1610-му році він віз із собою до Риму. Митець збирався отримати прощення за скоєне колись вбивство у самого Папи римського. Як відомо, Караваджо помер, так і не діставшись до місця свого призначення, а його картини були загублені.
1873 року в Неаполі «об’явилася» Магдалина Кляйна (така назву за нею закріпилася через одного з власників картини). Вона на виставці розміщена ліворуч. А праворуч – Магдалина, яку в іншій приватній колекції знайшли зовсім недавно, в 2014 році.
Про останнє полотно дослідниця творчості італійського майстра Міна Грегорі впевнено заявила наступне: «Нюанси тонів шкіри, виразність обличчя, сильні зап’ястя та руки в синьо-багрових відтінках, варіації світла і тіні, яка затемнює половину пальців […] Це Караваджо».
Куратори виставки впевнені, що подібне сусідство двох Магдалин – заклик до арт-дискусії.
Роздивляючись полотна, згадаємо й про те, що «Екстаз Магдалини» – унікальна робота. Караваджо був першим, хто зобразив божественний екстаз настільки еротично. Куратори паризької виставки порівнюють позу святої з позами сатирів та вакханок напідпитку.
Подібний вираз блаженства пізніше можна буде побачити на обличчі святої Терези Джованні Лоренцо Берніні та в роботах інших митців, втім ми знаємо, хто першим перетворив екстаз на оргазм.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.