До Луцька він прибув у січні 1841-го 21-літнім (народився 7 серпня 1819 року).
Минув місяць, як його відрахували з Київського університету, і Пантелеймон не мав права викладати без диплома, але хлопцеві посприяв його покровитель — інспектор шкіл Михайло Юзефович.
Так майбутній письменник, фольклорист, етнограф, перекладач, мовознавець, критик, редактор, видавець опинився на Волині. У Луцькому повітовому дворянському училищі викладав російську мову. Заклад славився бібліотекою рідкісних стародруків, які перейшли туди із зібрань деяких магнатів після придушення польського повстання. Куліш занурюється в книжки. Він знає кілька європейських мов, зокрема швидко навчився читати французькою, завдяки чому черпає знання з давніх видань.
Молодий учитель починає писати українською (пізніше укладає першу фонетичну абетку для рідної мови, котру назвали на його честь «кулішівкою»). Саме в Луцьку Куліш почав писати перший український історичний роман «Чорна рада», яким здобув найбільшої письменницької слави.
Мирне життя Пантелеймона перервала поява нового директора училища Глибовського, котрий не злюбив Кулішевого товариша Івана Хильчевського, з яким письменник проживав на одній квартирі. Якось під час чергового нападу Куліш захистив друга. Директор написав на нього скаргу. Добре, що вона потрапила до Михайла Юзефовича. Єдиним її наслідком стало переведення учителя в серпні 1841-го в Київ. Так закінчився короткий луцький період «першорядної звізди в нашому письменстві», як назвав письменника Іван Франко.
Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.