24 липня: ідея психоаналізу

24 липня: ідея психоаналізу

24 липня 1895 року Зигмунду Фрейду прийшла ідея, що лягла в основу методу психоаналізу, - приховані, несвідомі, людські бажання знаходять своє вираження у вигляді сновидінь. Через чотири роки вийшла друком монографія Фрейда «Тлумачення сновидінь», в якій він описав методологію вільних асоціацій для пошуку справжнього змісту сну.

Сигізмунд Шломо Фрейд народився 6 травня 1856 року в астрійському містечку Фрайберґ (нині - Пржибор, Чехія). Після завершення гімназії отимав медичну освіту і у 1882 році почав працювати у віденському Інституті церебральної анатомії. Через три роки, проходячи стажування в паризькому госпіталі Пітьє-Сальпетрієр, познайомився із французьким неврологом Жан-Мартен Шарко, який фактично визначив наукові інтереси Фрейда.

Займаючись питаннями нервових хвороб, Шарко звернув увагу Фрейда на те, що пацієнити, які страждали такими соматичними захворювання, як параліч, сліпота, пухлини, не мали при цьому ніяких характерних в таких випадках органічних порушень. Дещо раніше Фрейда зіткнувся з аналогічною ситуацією при вивченні розладів мовних функцій у дітей. У пошуку засобів лікування неврозів він певний час практикував гіпноз доки не прийшов до методу вільних асоціацій, коли пацієнт розповідає про все, що приходить в голову, незважаючи на те, наскільки абсурдним або непристойним це може здатися, а лікар на підставі цих розповідей виявляє комплекси, які гнітуть пацієнта.

 

 

Підсумком досліджень Фрейда цього періоду стала спільна з його колегою книга «Дослідження істерії», яка вийшла в 1895 році і яку вважають днем народження психоаналізу. Наступним кроком у розвитку методології Фрейда став аналіз сновидінь, ідея, яка за його власними спогадами, прийшла до нього 24 липня 1895 року на терасі одного з віденських кафе. Фрейд почав з вивчення власних сновидінь, що виявилось вкрай болючим, але заклало основу його подальших досліджень. Через важливість питань сексуальності в лікуванні психологічних проблем від Фрейда відвернулися його колеги та друзі і над своєю новою книгою він працював практично без підтримки.

Книга «Тлумачення сновидінь», в якій було впереше введено ключове таке поняття психоаналізу як несвідоме, вийшла друком 4 листопада 1899 року накладом у 600 примірником. Вона продавалась вкрай погано, однак з часом навколо Фрейда сформувалась група однодумців, медичні журнали стали друкувати рецензії на його праці і за його життя вийшло сім німецьких перевидань «Тлумачення сновидінь». Сам Фрейд вважав її найважливішою у своєму житті - «Ця книга, - писав він через тридцять років - містить найцінніше з відкриттів, які прихильна доля дозволила мені вчинити. Осяяння подібного роду випадають на долю людини лише раз у житті».


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі